Delegacja Łęcznej wróciła z Treviolo

W dniach 23 VIII - 1 IX kilkunastoosobowa grupa młodzieży oraz delegacja samorządowa przebywała z wizytą w partnerskim mieście Łęcznej - Treviolo we Włoszech.

Wyjazd delegacji samorządowej Łęcznej został połączony z wyjazdem młodzieży, zorganizowanym w ramach wymiany partnerskiej między Łęczną a Treviolo.

Delegacja samorządowa miała okazję poznać funkcjonowanie samorządu gminnego we Włoszech. Ze szczególnym zainteresowaniem zapoznano się z włoskimi doświadczeniami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, które w Treviolo bardzo prężnie działają w ramach wolontariatu. Poza tym była okazja poznać funkcjonowanie urzędu gminy, biblioteki, a także organizacji sportowych.

Szczególne zainteresowanie wzbudził stosowany przez mieszkańców Treviolo system segregacji użytkowych odpadów komunalnych, takich jak drewno, plastik czy złom, oraz sposób ich zagospodarowania.

W trakcie spotkania z grupą Towarzystwa Mineralogicznego z Bergamo jej przedstawiciele złożyli  na ręce burmistrza Teodora Kosiarskiego akt przekazania dla Muzeum Regionalnego w Łęcznej cennych okazów minerałów.

W trakcie wizyty we Włoszech rozegrano także dwa mecze pomiędzy drużynami młodzieżowymi (5:2 i 5:3 dla Łęcznej) oraz mecz połączonych sił przedstawicieli samorządów Łęcznej i Treviolo przeciwko miejscowej drużynie (remis 2:2).

Wszyscy uczestnicy po 29-godzinnym powrocie nie wyglądali na wracających z wczasów, ale na bardzo zmęczonych tak długą podróżą. Niemniej jednak z Treviolo przywieźli do Łęcznej bardzo miłe wspomnienia.