VI Ogólnopolski Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2003

"Beka" znów najlepsza!

Kapela Podwórkowa "Beka" z Przeworska zwyciężyła w konkursie VI Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych, który pod patronatem Burmistrza Łęcznej odbył się tradycyjnie podczas ostatniego lipcowego weekendu. Nagroda publiczności przypadła kapeli "Śląskie Bajery" z Ornontowic.

Szósta odsłona dwudniowego festiwalu kapel przeszła do historii. 26 i 27 lipca w Łęcznej zaprezentowało się 9 zespołów. Dwa z przyczyn niezależnych od organizatorów nie wystąpiły. Gościem specjalnym Festiwalu był zespół cygański Czerchan.

"Beka" - Przeworsk

"Beka" - Przeworsk

"Śląskie Bajery" - Ornontowice

Tadeusz Kwiatkowski-Cugow

Jak co roku dopisała wspaniała łęczyńska publiczność i zarówno w sobotę, jak i w niedzielę targowisko miejskie przy ul. Braci Wójcickich pękało w szwach. 

Pierwszego dnia w przeglądzie konkursowym zaprezentowały się kapele: "QŃ" z Goraja, "Zgadnij" z Jastrzębia Zdroju, "Śląskie Bajery" z Ornontowic, "Koronowiacy" z Koronowa, "Beka" z Przeworska, "Halniacy" z Radomia, "Fidelis" z Przemyśla, "Centusie" z Krakowa i "Karbon" z Łęcznej.

"Halniacy" - Radom

"Fidelis" - Przemyśl

Kontrabasista kapeli "Fidelis"

Jurorzy: Antoni Mleczko, Walerian Henryk Suchodolski i Wanda Suchodolska, bacznie obserwowali i słuchali wszystkich wykonawców. W niedzielę, po występach plenerowych na terenie Łęcznej, ogłosili werdykt: "Beka" z Przeworska.

"Karbon" - Łęczna

"Koronowiacy" - Koronowo

"Karbon" - Łęczna - Burmistrz odczytuje treść życzeń z okazji X-lecia kapeli

"Karbon" - Łęczna

To drugie z rzędu zwycięstwo na łęczyńskim festiwalu tej kapeli. "Beka" działa od 1994 r., a jej repertuar tworzą stare przeboje lwowskiej i warszawskiej ulicy, ale też kompozycje własne. Do największych osiągnięć "Beki" należy zaliczyć I miejsce na przeglądzie kapel w Siennie (1998 r.), I miejsce na ogólnopolskim festiwalu w Skoczowie (1998), I miejsce na festiwalu w Stroniu Śląskim (1999, 2002), I miejsce na przeglądzie w Krasnymstawie (1998). Dodatkowo przed rokiem "Beka" zwyciężyła na festiwalu w Łęcznej, zdobywając również nagrodę publiczności.

Nagrodę publiczności w tegorocznej edycji festiwalu zdobyła kapela występująca na łęczyńskiej scenie po raz pierwszy - "Śląskie Bajery" z Ornontowic. Muzycy grający od 1995 r. zostali w sobotę przyjęci burzliwymi oklaskami, więc już tego dnia było wiadomo, komu przypadną laury od widzów - niedzielna informacja w tej sprawie była tylko formalnością.

VI Ogólnopolski Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych miał wiele niezwykle miłych akcentów i przynajmniej o jednym należy wspomnieć. W tym roku przypada bowiem jubileusz 10-lecia istnienia łęczyńskiej kapeli "Karbon" - inicjatora i gospodarza festiwalu.
Muzycy otrzymali wiele gratulacji i życzeń, m. in. od Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego, starosty powiatu łęczyńskiego Piotra Winiarskiego i różnych instytucji i organizacji. Nie mogło się też obyć bez pięknego urodzinowego tortu.

Jeszcze innym tegorocznym akcentem była osoba prowadzącego festiwal Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa - poety, który swoje olbrzymie poczucie humoru i pozytywną energię przeniósł chyba nie tylko na całą publiczność, ale i artystów oraz organizatorów.

www.leczna.pl (28.07.2003 r.)