Obrazy Eugeniusza Bodesa
w Muzeum Regionalnym

16 maja w Muzeum Regionalnym w Łęcznej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Dzieje oręża polskiego w malarstwie Eugeniusza Bodesa". Wziął w nim udział sam autor. 

Stanisław Eugeniusz Bodes mieszka w Hrubieszowie. Zyskał sobie miana "Romantyka znad Huczwy" czy "Matejki z Hrubieszowa", zaś profesor Wiktor Zin nazwał go fenomenem.

Bodes jest autorem ponad 600 obrazów, którym tematu dostarczyły dzieje oręża polskiego, ale również historia Francji i innych krajów europejskich, Azji i Ameryki. Najbliższe sercu artysty są losy polskiej kawalerii, malowanej przez niego z upodobaniem, miłością i wielką znajomością rzeczy.

Zdaniem artysty, trzydzieści kilka lat pracy przy malowaniu obrazów to pasmo nieustannych fascynacji i nostalgii za przeszłością, zdobywania wiedzy z ukochanej dziedziny, to wędrówki po muzeach i wieloletnie studia w zaciszu domowym nad rodzajami i wyglądem dawnej broni, mundurów, oporządzenia wojsk... Biblioteka Eugeniusza Bodesa liczy około 5 tysięcy woluminów.

E. Bodes ma swoim dorobku kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. Od lat zapraszany jest do Francji, Niemiec, Austrii. Jego obrazy przydają atmosfery słynnym rycerskim turniejom na zamku-muzeum w Golubiu-Dobrzyniu.

Wystawa została zorganizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Łęcznej.