Parafialno-powiatowo-gminne Dożynki Łęczna 2002


Mszą świętą polową w parku na łęczyńskim Podzamczu rozpoczną się tegoroczne parafialno-powiatowo-gminne dożynki Łęczna 2002. Święto plonów zaplanowano na 25 sierpnia - ostatnią niedzielę wakacyjną. Gospodarzami dożynek będzie sołectwo Karolin.

W tym roku w organizację tego ważnego rolniczego święta zaangażowały się - poza parafią pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, w której rokrocznie w czasie dożynek spotykają się rolnicy - wspólnie Urząd Miejski w Łęcznej i Starostwo Powiatowe w Łęcznej.

Na spotkaniu 6 sierpnia, w którym wzięli udział: ks. dziekan Janusz Rzeźnik, wiceburmistrz Dariusz Kowalski, sekretarz powiatu Julian Tałęda oraz Wiesława Stec - członek Zarządu Miasta, sekretarz miasta Jerzy Małek i Teodozja Syta, pracownik UM, ustalono, że tegoroczne dożynki odbędą się 25 sierpnia w parku na Podzamczu. 

Uroczystości rozpoczną się polową mszą świętą, która zostanie odprawiona o godzinie 12. Po niej zostaną zaprezentowane wieńce poszczególnych gmin i sołectw, której będzie towarzyszyć wystawa płodów rolnych oraz część artystyczna przygotowana przez poszczególne gminy. 

Również wczoraj organizację tegorocznych dożynek omówiono na posiedzeniu Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Łęcznej, na którą zaproszono również sołtysów z gminy Łęczna. Propozycje z porannego spotkania spotkały się z aprobatą zebranych. Przed rokiem na dożynkach gminnych nagradzano wszystkie prezentowane wieńce, bez urządzania konkursu i ta formuła zostanie powtórzona również tym razem.

Najpiękniejsze wieńce wezmą udział w uroczystościach dożynkowych w Częstochowie, które są zaplanowane na 1 września. W przypadku niepogody (czego oczywiście nie życzymy) uroczystości zostaną przeniesione do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łęcznej. 
Urząd Miejski w Łęcznej przeznaczył na organizację dożynek 7.000 zł.